• pre členov
  • registrovať
  • SK
  • EN
  • Slovenská informatická spoločnosť
    • Aktuality
    • Stanovy
    • Výkonný výbor
    • Kontakt
    • História
    • Dve percenta
  • Prihlásiť sa do zóny pre členov
  • Členstvo
    • Kolektívni členovia
    • Prihláška za člena
  • Aktivity
    • Podujatia a konferencie
    • Podpora mladých
    • Názory a stanoviská
    • Odborné sekcie
  • ICDL na Slovensku
  • Medzinárodná spolupráca
    • IFIP
    • CEPIS

Stanovy Slovenskej informatickej spoločnosti

I. Preambula

Základným poslaním Slovenskej informatickej spoločnosti je vytvárať predpoklady pre rozvoj informatiky a informačných technológií v Slovenskej republike.

II. Základné ustanovenia

  1. Slovenská informatická spoločnosť je dobrovoľná, výberová, profesne orientovaná spoločnosť.
  2. Slovenská informatická spoločnosť je občianskym združením, samostatnou právnickou osobou, so sídlom v Bratislave (FMFI UK, Mlynská dolina 5692, 84248 Bratislava).

III. Činnosť spoločnosti

  1. Združuje odborníkov, pracujúcich v oblasti teórie i praxe spracovania informácií, zjednocuje ich úsilie a chráni ich záujmy.
  2. Spolupracuje s inštitúciami zaoberajúcimi sa teóriou, výučbou a aplikáciami informatiky a informačných technológií.
  3. Spolupracuje s obdobne zameranými inštitúciami a spoločnosťami v zahraničí a zastupuje slovenských informatikov v príslušných medzinárodných organizáciách.
  4. Organizuje školenia, diskusie, exkurzie, konferencie, sympózia a semináre.
  5. Vykonáva expertnú, publikačnú, vydavateľskú, akreditačnú, certifikačnú a ďalšiu odbornú činnosť v odbore informatika.
  6. Podporuje odborné súťaže v oblasti svojho pôsobenia, podieľa sa na ich organizovaní a financovaní, a oceňuje ich víťazov.
  7. Rozvoj informatiky podporuje aj poskytovaním štipendií, grantov a iných príspevkov, a to predovšetkým svojím členom a mladým informatikom.
  8. Predkladá iniciatívne príslušným štátnym a verejným orgánom a inštitúciám svoje stanoviská a návrhy. Pomáha im v koordinácii a v riešení zásadných otázok rozvoja informatiky a informačných technológií.
  9. Priamo realizuje alebo podporuje rôzne formy vzdelávania v oblasti informatiky a informačných technológií. Poskytuje pomoc školám pri zvyšovaní úrovne vyučovania informatiky.

IV. Členstvo v Slovenskej informatickej spoločnosti, práva a povinnosti členov

  1. Slovenská informatická spoločnosť má členov individuálnych a kolektívnych .
  2. Individuálnym členom sa môže stať pracovník v odbore informatika, alebo v príbuzných odboroch, ktorý preukázal svoju odbornú a morálnu úroveň vo vedeckej činnosti, v odborných činnostiach pri tvorbe alebo prevádzke informačných systémov, alebo v rámci pedagogickej činnosti.
  3. Kolektívnym členom spoločnosti sa môže stať inštitúcia verejnej správy (ministerstvo, školy rôznych stupňov, vedecká inštitúcia) s pôsobnosťou v oblasti informatiky a informačných technológií,  špecializovaná informatická spoločnosť alebo komerčná inštitúcia podnikajúca v oblasti informatiky a informačných technológií.
  4. Členovia sú prijímaní uznesením výkonného výboru spoločnosti.
  5. Individuálny člen má právo voliť a byť volený do orgánov spoločnosti.
  6. Členstvo v Slovenskej informatickej spoločnosti zaniká vystúpením, úmrtím (zánikom inštitúcie) alebo vylúčením člena. Vylúčiť člena môže výkonný výbor spoločnosti, ak pre toto rozhodnutie hlasujú aspoň dve tretiny jeho členov, a to z vážnych dôvodov - hlavne pre dlhodobé neplnenie povinností člena spoločnosti.
  7. Všetci členovia spoločnosti majú právo byť pravidelne informovaní o činnosti orgánov spoločnosti.
  8. Všetci členovia majú povinnosť dodržiavať zásady profesionálnej etiky, stanovy a platiť príspevky, ktorých výšku určí výkonný výbor spoločnosti.

V. Organizačná štruktúra spoločnosti

  1. Najvyšším orgánom spoločnosti je valné zhromaždenie všetkých individuálnych členov spoločnosti. Svoje rozhodnutia prijíma nadpolovičnou väčšinou odovzdaných hlasov prítomných členov s výnimkou prípadov uvedených v bodoch VII.1 a VII.2.
  2. Výkonným orgánom spoločnosti je výkonný výbor, ktorý je volený valným zhromaždením (všetkými individuálnymi členmi) Slovenskej informatickej spoločnosti na trojročné funkčné obdobie. Počet členov a spôsob voľby členov výkonného výboru schvaľuje valné zhromaždenie spoločnosti. Za členov výkonného výboru sú zvolení kandidáti s najväčším počtom získaných platných hlasov. V prípade potreby môže výkonný výbor kooptovať ďalších členov, až do 1/3 počtu zvolených členov.
  3. Výkonný výbor volí zo svojho stredu predsedu Slovenskej informatickej spoločnosti a vytvára ďalšiu organizačnú štruktúru spoločnosti tak, aby bola zaistená operatívna a efektívna činnosť spoločnosti.
  4. Výkonný výbor riadi spoločnosť v období medzi valnými zhromaždeniami a za svoju činnosť je zodpovedný valnému zhromaždeniu spoločnosti.
  5. Za Slovenskú informatickú spoločnosť koná výkonný výbor, ktorý navonok zastupuje predseda alebo iný výkonným výborom poverený člen.
  6. V rámci spoločnosti pracujú odborné skupiny, resp. pobočky zriaďované výkonným výborom, ktoré združujú členov spoločnosti podľa špecifických záujmov, resp. na regionálnom prístupe. Odborné skupiny a pobočky sa riadia organizačným poriadkom, vydaným výkonným výborom.
  7. Na riešenie špecifických problémov sú výkonným výborom menované komisie.
  8. Na priebežnú kontrolu hospodárenia spoločnosti a na riešenie sporov vo vnútri spoločnosti volí valné zhromaždenie revíznu komisiu, ktorá je podriadená valnému zhromaždeniu.
  9. Valné zhromaždenie spoločnosti zvoláva výkonný výbor spoločnosti aspoň každé tri roky. Valné zhromaždenie zvolá výkonný výbor vždy, keď o to požiada 30 riadnych členov spoločnosti. Termín konania takéhoto valného zhromaždenia je najneskôr 40 dní od obdržania žiadosti.
  10. Voľby a získanie stanoviska členov spoločnosti je možné vykonať aj prostredníctvom korešpondenčného hlasovania, vrátane využitia elektronických prostriedkov. Zásady pre spôsob organizovania korešpondenčných hlasovaní schvaľuje valné zhromaždenie spoločnosti vo veciach, ktoré sú v kompetencii valného zhromaždenia, inak ich stanovuje výkonný výbor spoločnosti. Korešpondenčné hlasovanie je rovnocenné hlasovaniu v rámci valného zhromaždenia.

VI. Hospodárenie spoločnosti

  1. Činnosť spoločnosti je hospodársky zabezpečovaná predovšetkým z príspevkov členov, z výnosov služieb poskytovaných spoločnosťou, z darov a odkazov.

VII. Záverečné ustanovenia

  1. Stanovy spoločnosti môžu byť zmenené len súhlasným rozhodnutím valného zhromaždenia, ak sa pre zmenu vysloví viac ako dve tretiny odovzdaných hlasov prítomných členov.
  2. Spoločnosť zaniká uznesením valného zhromaždenia, ak sa pre tento návrh vysloví aspoň tri štvrtiny odovzdaných hlasov prítomných členov. Všetok majetok, ktorý zostane po likvidácii spoločnosti, bude odovzdaný organizáciám určeným uznesením valného zhromaždenia o likvidácii.
  3. Tieto stanovy boli schválené valným zhromaždením Slovenskej informatickej spoločnosti dňa 15.4. 2015 a týmto strácajú platnosť predchádzajúce stanovy schválené 18.3. 2009.

Olympiáda 2024/2025

40. ročník Olympiády v informatike

ICDL na Slovensku

Garantom ICDL (International Certification of Digital Literacy) na Slovensku je Slovenská informatická spoločnosť

Prihláška za člena SISp

Prihláška pre nového člena Slovenskej informatickej spoločnosti

2 % na podporu SISp

Darujte 2% na podporu slovenských informatikov a rozvoj informatiky